Skip to content

Class of 2022 Honored with Academic, Campus Life Awards

May 9, 2022

Each year, St. John Fisher College honors members of its graduating class who have achieved excellence in their academic studies and co-curricular pursuits.

Amanda Metzger presents senior Madison Mary Morgan with the 2022 John A. Murray Award in Leadership.

Awards were given to undergraduate, master’s, and doctoral students during events held throughout the week. Students were also formally honored during their respective Commencement ceremonies.

Award Winners

Campus Life Awards

  • Ruth Ann Constantino Senior Award: Kelsey Anne Natale
  • Veteran and Active Duty Military Recognition Award: Alexa Lynn Wade
  • John Fisher College Alumni Award: MacGregor Gordon Winegard
  • John A. Murray Award in Leadership: Madison Mary Morgan
  • Paul F. English, CSB, Campus Ministry Leadership Award: MacGregor Gordon Winegard
  • Joseph A. Trovato, CSB, Campus Ministry Award: Alivia Anne Collins

School of Arts and Sciences

  • Provost’s Award for Best Paper: Natalie Petruzelli
  • Honors Award for Contribution to the Academic Experience: Natalie Petruzelli
  • Marsherall Award for Academic Achievement: Andrew J. Cegielski
  • Award for Excellence in American Studies: Andrew J. Cegielski
  • Outstanding Anthropology Student Award: Jessica Chung
  • Award for Excellence in Biology: Luke Terry
  • Award for Excellence in Biochemistry: Audrey Margaret Collins
  • Joan Rowan Memorial Award (Biology): Alondra Yamile Arroyo and Majdawleen Alamiri
  • Undergraduate Award for Outstanding Achievement in Chemistry, Sponsored by the American Chemical Society, Rochester Section: Jared Jeffrey Jorolemon and Jacob Perry Willower
  • Award for Excellence in Natural Sciences: Ethan D. Lane (chemistry) and Tucker E. O'Donnell (physics)
  • Award for Excellence in Criminology and Criminal Justice: Jenna Hope Costello
  • Award for Excellence in Economics: Samuel Peyton Miller
  • Clarence Amann Award (English): Vanessa M. Conte
  • Matthew Richards Prize (English): Daniel Thomas Purcell
  • Outstanding Senior Literature Capstone Paper (English): Tamaron D McKnight
  • John A. Murray Award in History: Andrew Edward LoCicero
  • James S. Doyle Memorial Award for Excellence in Experiential Learning – History: Daniel R. Carter
  • Zelda Lyons Award (Humanities): Samantha Rose Klipp and Ethan Matthew Taylor
  • Award for Excellence in Foreign Languages: Kaleb Huff and Liliana R Rucci
  • Award for Excellence in Legal Studies: Patrick Michael Curtin
  • Boris D. Rakover Award (Mathematics and Computer Science): Dakota Sioux Thompson, Kailyn Jessica Woodard, MacGregor Gordon Winegard, Natalie Petruzelli, and Samantha Jo Waidl
  • Award for Excellence in Film and Television Studies: Tegan M Young
  • James Seward Senior Award for Excellence in Media and Communication: Emily Grace Passmore
  • Barbara F. Wheeler-Schneider Award - Media and Communication: Mary Clare Boyle
  • Gary “Scoop” Cuminale Award (Media and Communication): Cameron Isaiah Fernandez
  • Keough Founding Editors’ Award (Media and Communication): Kelsey Rose Braun
  • Award for Excellence in Media Management: Shannon M. Munier
  • Robert G. Miller, CSB, Award in Philosophy and Classical Studies: Jon Tyler Terzioglu
  • Stefan Maczynski Award (Political Science): Diana L Del Rio Corona and Maxwell R. Wright
  • Award for Excellence in Psychology - Academic Achievement: Emma Nicole Cottrell, Erica Lynn Terzo, and Mary Annah Crowley
  • Award for Excellence in Psychology - Academic Engagement: Mary Annah Crowley
  • Award for Excellence in Psychology - Commitment to Scholarly Activity: Emma Nicole Cottrell
  • John F. Murphy, CSB, Award in Religious Studies: Alivia Anne Collins
  • Outstanding Sociology Student Award: Inaya Queeglay
  • Award for Excellence in Sport Management: Rachel Morgan Makowski
  • Award for Excellence in Sustainability: Thomas Joseph Farry
  • Deirdre McKiernan Hetzler Award for Women and Gender Studies Scholarship: Samantha Rose Klipp
  • Kate Gleason Award (Women and Gender Studies Scholarship): Samantha Jo Waidl

School of Business

  • Senior Marketing Award: Kumar Ghimirey
  • Award for Excellence in General Business Management Award: Hannah Rose King
  • Award for Excellence in Human Resources Management - Highest UG GPA: Hannah Elizabeth Isham
  • Excellence in Finance: Alyssa Leigh Gara
  • Charles P. Wolfe Award: Lauren Christine Robbins
  • Delta Sigma Pi Scholarship Key: Joseph Allocco
  • Otto A. Shults Accounting Excellence Award: Sarah Michelle Mapley

Master of Business Administration

  • Scholarly Achievement Award: Melissa Kuberka, Joseph John Dotterweich, Jr., and Justin Steven Graham
  • Distinguished Student Award: Jack Charles Lewandowski
  • Otto A. Shultz Academic Excellence Award: Joseph John Dotterweich, Jr.

Ralph C. Wilson, Jr. School of Education

  • Outstanding Undergraduate Educator Award – Adolescence: Kaylee E. Greene
  • Outstanding Undergraduate Educator Award – Childhood: Inaya Ayallah Queeglay
  • Outstanding Undergraduate Teacher Community Service Award: Liliana R Rucci
  • Outstanding Undergraduate Teacher Leadership Award: Emma Elizabeth Paradise
  • Collaborative Education for Equity Trailblazer’s Award: Inaya Ayallah Queeglay, Tamaron D. McKnight, Cassandria Horvath (graduate student)

Master of Science in Educational Leadership

  • Distinguished Educational Leadership Award: Kacie J. Ferrando
  • Ronald Edmonds Award of Excellence: Jonathan D. Giglio

Master of Science in Library Media

  • Distinguished Library Media Award: Eva Rijssenbeek Grasso
  • Excellence in Capstone Research Award – Adolescence: Nathan Daniel Martin
  • Excellence in Capstone Research Award – Childhood: Abby Olivia Berrettone
  • Outstanding Adolescence Education Student Teacher Award: Rachel Meyvin
  • Outstanding Childhood Education Student Teacher Award: KayLee B. Hamlin

Master of Science in Special Education

Doctorate in Executive Leadership

  • Exemplary Performance in Scholarship: Dr. Crystal Mary Hallenbeck, Dr. Ellen Howe, Dr. Janette Ann McCoy-McKay, Dr. Robin D. Small, and Dr. Diane Michelle Wynne
  • Exemplary Performance in Leadership: Dr. Stephanie Nicole Baker, Dr. Susan E. Lohret, Dr. Danielle Marie O’Brien, Dr. Theresa Anne Steele
  • Exemplary Performance in Service: Dr. Stephanie Nicole Baker, Dr. Karen L. Fabrizio, Dr. Eva Jane Thomas, Dr. Eduard Cameron Visagie

Wegmans School of Nursing

  • Clara H. Wagner Excellence in Clinical Practice Nursing Award: Ashleigh Kristine Laske, Alex J. Voglewede, and Sydney Alexandra East
  • Wegmans School of Nursing Undergraduate Award for Highest Undergraduate GPA: Alex J. Voglewede and Taylor Marie LaValley (August/December awardee)
  • Wegmans School of Nursing Undergraduate Award for Highest RN/BSN GPA: Athan Brown, Karen Elizabeth Trible (August/December awardee), and Allison Austin (August/December awardee)
  • Glover-Crask Simulation Center Experiential Learning Award: Brianna Helen Bohler and Brandon Karle Schlemmer
  • Wegmans School of Nursing RN/BSN Professional Practice Award: Denise P. Whalley, Lauren Hailey Grip (August/December awardee), and Rashee’ L. Bostic (August/December awardee)

Master of Science in Advanced Practice Nursing

  • Master of Science in Advanced Practice Nursing Academic Excellence Award: Daniella Nichole Penna, Rachel Marie Pierce, Nicole S. Riemer, Sarah Gray, Suzanne Anderson, Lauren Mosher, Brandon Victor Witenzen, Vanessa Lynn Sudore, Parker Gazda, Ashlee Creamer,
  • Master of Science in Advanced Practice Nursing Distinguished Student Award: Ashlee Creamer, Daniella Nichole Penna, Sarah Gray, Lauren Mosher, Renata Wiktoria Lizak, Tiffany Rose Shea

Mental Health Counseling

  • Kastberg Scholarly Achievement Award: Miranda Claire Muench
  • Dvorin Award for Excellence in Integrated Care: Oumou Wague
  • Bufano Counselor Excellence Award: Robert Erwin Tinney

Doctor of Nursing Practice

  • Academic Excellence and Scholarly Achievement Award: Rosalyn Brook Ruckert
  • Clinical Practice Scholarship Award: Carissa Ann Singh (August/December awardee)

Wegmans School of Pharmacy

  • Dean’s Circle Awards: Deanna M. Berg, William Paul DePasquale, Gina Leigh Grasso, Erin Elizabeth Kerwin, and Victoria Anne Margaret Wyman
  • APhA-ASP Senior Recognition Certificate: Alicia Dulen
  • PSSNY Award: Katherine Morris
  • USPHS Excellence in Public Health Pharmacy Award: Dakota Patrick Pursel
  • Merck Academic Excellence in Pharmacy Award: Hannah Olivia Guererri and Jacqueline Rae Liptak
  • Viatris Excellence in Pharmacy Award: Erin Elizabeth Kerwin
  • Excellence in Experiential Education Award: Deanna M. Berg, Madeline Grossman, Luke Abbott, Maria E. Pinto, Megan Newkirk, and Dakota Patrick Pursel
  • Wegmans Academic Excellence Award: William Paul DePasquale